Jak czytać ze zrozumieniem..

Pamiętam szok jaki przeżyłam, gdy moja 16-letnia siostrzenica powiedziała mi, że nie czyta książek, bo co parę stron zapomina co było na poprzednich i musi wracać.. No witki mi opadły. Stąd dzisiejszy post o zdawałoby się podstawowej w dzisiejszych czasach umiejętności – czytania ze zrozumieniem.

Oto kilka krótkich porad, które mogą okazać się pomocne w czytaniu trudniejszych tekstów.

 Od ogółu do szczegółu, czyli najpierw przejrzyj, a potem czytaj uważnie.

Porada ta nie ma zastosowania w beletrystyce- nie psuj sobie zakończenia! 🙂 Ale jeżeli masz do przeczytania jakiś trudniejszy tekst, warto najpierw przejrzeć go, zaznajomić się z ogólnym sensem, nagłówkami, zdjęciami, grafami czy tabelami. Dzięki temu będziesz mógł bardziej skupić się na ważnych fragmentach gdy wgłębisz się w treść. Dodatkowo łatwiej przyswoisz wiedzę, ponieważ będziesz widział tekst po raz drugi.

Czytaj na głos

Bardzo często wykorzystuję tę metodę przy nauce do egzaminów. Gdy czytasz coś po raz kolejny i  chcesz zapamiętać informacje, jest to bardzo dobry sposób. Jeżeli jesteś wzrokowcem, możesz robić notatki. Żółte sticky notes potrafią być bardzo przydatne! Jest to również pomocne przy trudnych tekstach, gdzie występuje dużo nowych dla ciebie pojęć, co z kolei prowadzi do kolejnego punktu…

..Wyszukuj wszystkie nieznane pojęcia

Oczywiście często ich znaczenie wynika z kontekstu, ale sięgnięcie do słownika czy po prostu skorzystanie z wyszukiwarki Google jest zawsze dobrym pomysłem. Zaplusuje to zwłaszcza w szkole, sprawi, że więcej zapamiętasz i łatwiej nauczysz się przyswajanych treści.

WYELIMINUJ ZAKŁÓCENIA

Na pewno kojarzycie tego mema:

14655448194353

Bardzo trudno jest czytać, gdy Twoja uwaga jest podzielona. Znajdź więc miejsce wolne od bodźców zakłócających uwagę. Wyłącz komputer, telewizor czy muzykę. Oczywiście istnieje też grupa ludzi, której muzyka pomaga skupić się na czytaniu- ja definitywnie do nich nie należę. Dlatego ten element jest najważniejszy! Nie skupisz się w pełni na tekście, nie zrozumiesz go, jeśli w tle ciągle będziesz scrollować Facebooka lub sklep z butami.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s