Jak odnaleźć swoją pasję? 5 kroków.

5f21831e930171ef24dc18a25e95c9a0

Trochę śmieszy mnie, że już na początku blogowania poruszam tak ważne i bądź co bądź trudne tematy, ale zgodnie z zasadą, że piszę o tym, o czym sama chciałabym przeczytać- przychodzę do Was z tekstem o roli pasji w życiu człowieka i o tym, jak ją w sobie odnaleźć.

Pasja to faktor nadający życiu koloru. Daje kopa do działania. Pasja to energia. Im więcej masz w sobie pasji, im więcej wkładasz jej w swoją pracę, życie- tym więcej pozytywnej energii przekazujesz otoczeniu.

“Passion is energy. Feel the power that comes from focusing on what excites you.”

Oprah Winfrey

Mam wrażenie, że w naszej kulturze myśli się o pasji stereotypowo. Funkcjonuje przekonanie, że człowiek z pasją to himalaista, podróżnik, muzyk, pisarz… Ale już nauczyciel czy pielęgniarka nie? Pasja niekoniecznie musi towarzyszyć Ci przez całe życie. Jest to wartość zmienna. Są ludzie, którzy szybko tracą zainteresowanie, przeskakując z hobby na hobby. Absolutnie nie uważam, żeby było to coś złego.

Często zdarza mi się słyszeć od ludzi, że nie mają pasji, nie wiedzą co ich interesuje. Nie wierzę w to. Każdy z nas ma chociaż przebłyski radości z życia. Wystarczy przypomnieć sobie te momenty. Pasja nie musi być jedną konkretną rzeczą którą będziesz kochał robić już zawsze, chodzi o czerpanie radości z życia.

5 wskazówek by odnaleźć w sobie pasję:

  Określ, w czym jesteś dobry.

Jakie masz umiejętności, talenty, zdolności? Na pewno są jakieś rzeczy w których jesteś dobry bez nadmiernych starań. Zazwyczaj jesteśmy dobrzy w tym, co lubimy robić, lub na odwrót- lubimy to, w czym jesteśmy dobrzy. Ja zawsze miałam smykałkę do języków, także nic dziwnego, że to angielski, niemiecki i polski były moimi ulubionymi przedmiotami. Te rzeczy są dla niektórych tak naturalne, że o nich zapominają i nie postrzegają w kategoriach pasji. Może od zawsze byłeś dobry w pisaniu, rysowaniu, organizowaniu, nauczaniu, lub kontakty z ludźmi nigdy nie sprawiały Ci problemów? Warto pomyśleć o tym przez chwilę, cofnąć się do czasów dzieciństwa i zastanowić się, co lubiłeś robić kiedy tak naprawdę nic robić nie musiałeś.

Podążaj za swoją ciekawością.

Nawet jeśli nie masz jasnej wizji swojej ścieżki kariery, na pewno jesteś naturalnie ciekawy różnych rzeczy- chociaż na codzień zapewne nie zwracasz na to uwagi. Skoncentrowanie się na tym może pozwolić na okrycie w sobie nowych, niezauważonych wcześniej zainteresowań. Dlaczego jest to takie istotne? Twoje zainteresowania to coś, co odróżnia Cię od innych. Podążając za swoimi zainteresowaniami, odkrywasz siebie, zwiększasz swoją kreatywność. Nawet jeśli są to rzeczy z pozoru nieistotne, a wręcz niepoważne.

Jak powiedział Einstein „I have no special talent. I am only passionately curious”

Dobrym sposobem na ich odkrycie jest zadanie sobie pytania: co zrobiłbyś gdybyś wygrał milion złotych? Gdybyś nie musiał martwić się kredytem, rachunkami i życiem. Co robiłbyś gdyby pieniądze nie były przeszkodą? Zupełnie jak w filmie:

„W ogóle bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co lubię w życiu robić?

A potem zacznij to robić.

Chłopaki nie płaczą

Podobnie było w moim przypadku. Lubię pisać, a blog jest najprostszym możliwym na to sposobem. Ciągle jednak tylko zastanawiałam się nad tym, że fajnie byłoby mieć coś swojego. Długo zajęło mi zabranie się za to porządnie. Pasja pozwala na otworzenie się a nowe możliwości i zmiany. Oznacza entuzjazm dla życia.

Pieniądze nie są najważniejsze.

Podobno tak mówią ludzie, którzy już je mają. Ja nie mam, a i tak Ci to powiem!

Pieniądze nigdy nie powinny być jedynym czynnikiem wyboru życiowej ścieżki.

Nie pozwól, by stały się Twoim jedynym celem, bo robienie czegoś tylko dla pieniędzy prowadzi do frustracji. Jeśli natomiast pragniesz spędzić resztę życia robiąc coś co naprawdę lubisz, pieniądze powinny być dla Ciebie – przynajmniej z początku – kwestią drugorzędną. Jeśli naprawdę coś kochasz, robisz to właśnie z pasji, a nie dla pieniędzy. To pasja jest na pierwszym miejscu, a nie chęć zysku. Dopiero w drugiej kolejności przychodzą pomysły, jak można z tego wyżyć.

Warto jest brać udział udział w wolontariatach, stażach- pozwala to na sprawdzenie, czy coś rzeczywiście Ci się podoba bez wywierania presji i konkretnego rozliczania z wykonywanych zadań. Ja mam na koncie już dwa staże. Jeden z nich przerodził się w dłuższą współpracę. Tak więc warto czasem zrobić coś za darmo!

Próbuj wielu rzeczy.

Ta rada jest według mnie najważniejsza. Jest to kluczowy i jednocześnie dość prosty krok. Tylko sprawdzenie czegoś na własnej skórze może pozwolić Ci na wyrobienie sobie opinii na dany temat. Jeśli czegoś nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz czy to lubisz, czy daje Ci to radość. Dlatego nie zakładaj nigdy z góry że się do czegoś nie nadajesz lub nie zniechęcaj się do niczego nawet nie próbując.

Zainteresowania oraz pasje mogą być zmienne i krótkoterminowe. Niekoniecznie musisz od razu znaleźć pasję „na całe życie”. Ale to właśnie zmiany pozwalają na rozwój. To co pasjonuje Cię dziś, za 30 lat może już okazać się tylko odległym wspomnieniem. Presja posiadania pasji prowadzi do blokady i stresu- nie rób tego sobie. Nic na siłę. Zamiast poczucia porażki i poczucia winy powinno dawać ci to kopa do działania i energię do okrywania nowych rzeczy. Zrób listę rzeczy które Cię interesują lub których chciałbyś spróbować, nauczyć się. Skup się na dwóch wybranych i działaj! Jeżeli okaże się, że to jednak nie to- skreśl z listy i bez wyrzutów sumienia przejdź dalej. Metodą prób i błędów  w końcu odnajdziesz coś, co pokochasz.

Tak więc.. kiedy ostatnio robiłeś coś po raz pierwszy?

Jeśli wiesz, że coś nie działa, nie wahaj się tego porzucić.

Zawsze bądź ze sobą szczery. Masz prawo zmienić zdanie. Fakt, że skończyłeś jakieś studia i na papierku masz kwalifikacje do wykonywania określonego zawodu, nie oznacza, że już zawsze będziesz kochał to robić. Kieruj się sercem. Nawet jeśli włożyłeś w coś dużo czasu, czy pieniędzy- jeśli się to nie sprawdza, nie czyni cię szczęśliwym – porzuć to. Umysł często nakłada ograniczenia. Boimy się zmian, porażki, przejmujemy się opinią innych.

Najważniejsze jest jednak żyć w zgodzie ze sobą. Nie możesz czuć się uwięziony.

5 myśli w temacie “Jak odnaleźć swoją pasję? 5 kroków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s